http://hzpd.org/recenze_003.htm
zpět >>
Bibliografie knih a článků


Po uši v postkomunismu

Vzpomínky Jana Drábka pojednávají o devíti letech která strávil po roce 1989 v Čechách.

Jde o velmi zajímavé texty mapující klima vrcholové části naší politiky. Drábek totiž pracoval nejprve jako lektor anglického jazyka na ministerstvu zahraničí, dále jako diplomat Keni a Albánii (jmenován byl svým spolužákem Václavem Havlem) a nakonec jako ředitel českého diplomatického protokolu.

Nicméně v roce 1998 se vrátil znovu do Kanady kde žil od malička (emigroval s rodiči již v roce 1948). Vysvětluje i důvody svého odchodu, ostatně o řadě našich vrcholových politiků se vyjadřuje velmi kriticky.

Pokládám za užitečné seznámit potencionální čtenáře s několika úryvky ze závěrečné kapitoly.

"V České republice převzali vládu v roce 1989 z velké části ekonomové. Výsledky byly hrůzostrašné. Ano, je nesporné, že ekonomika je husou, která nese zlatá vejce. Ale aby to mohla dělat, potřebuje dobré hnízdo...
Co mi nejvíce vadilo na české společnosti? Trvalo několik let, než jsem si to uvědomil, a sice fakt, že fungovala jako vertikální systém...
Fungující demokracie není jen země bez politických vězňů. Je to dosti komplikovaná mašinka, která používá jako palivo zainteresovanost svých lidí. Ti v ní vyvolávají potřebné kvašení, poskytují jí dynamismus, který pak vysílá potřebné signály nahoru k zástupcům a vedoucím společnosti. Dělá se to nejen prostřednictvím občanských skupin, politických stran, voleb, fungujícího soudního systému, schopné policie a tisku, ale též tisíců angažovaných jednotlivců...
Tento vývoj ovšem neunikl pozornosti mazanějších politiků. Ti využili času, který jim poskytli disidenti, když byli u vesla, aby se patřičně zorganizovali v partaje. Taky k tomu, aby poslechli rad profesionálních politických poradců ze Západu. Ti jim ukázali, jak nejlépe nastylizovat své sliby a jak je pak nejefektivněji rozšiřovat. Další volby pak už disidenti a diletanti na celé čáře prohráli a ve vedení je vyměnili prohnaní profesionálové. Nezatížení přílišnou sentimentalitou přišli s mazanou kuponovou privatizací a vzápětí hodili přes palubu hospodářsky zaostalé Slovensko.
Noví vládci byli však už podstatně pomalejší, když přišlo na reorganizaci a utužování institucí, bez kterých se žádný skutečně demokratický stát neobejde - soudnictví, policie a jiných státních řídících systémů...
Personál ministerstev byl sice z velké části vyměněn, ale ministerstva samotná fungovala dál podle starého systému. Nadále v nich a kolem nich byli u moci mistři utajování, autoritativní byrokrati, Moskvou vyškolení oficíři nebo zkorumpovaní advokáti a soudci. Ti nejenže prosperovali, ale získali čas k tomu, aby se mnohem lépe opevnili ve svých postech."
Skutečnosti které nám ve své knize pan Drábek předkládá jsou natolik alarmující, že si zaslouží sumární shrnutí.

Životní potřebou této společnosti je slušnost. Ztráceli jsme ji postupně celá desetiletí, a ani polistopadový vývoj na věci mnoho nezměnil. Možná dokonce to ztrácení ještě urychlil, když se za normu jednání a mezilidských vztahů začaly znovu prosazovat nadutost a povýšenost, intolerance a neochota k domluvě. A to mezi politiky i podnikateli.

Ukazuje se, že slušnost je proti drzosti opravdu v nevýhodě. Mnozí naši politici si navíc drzost zvolili za jediný program. Místo aby se snažili lidem naslouchat, jsou arogantní, nejsou ochotní názory občanů ani poslouchat, natož se jimi řídit.

Jan Drábek má pravdu, že jsme stále ještě po uši v postkomunismu. Nemáme ale možnost odejít do svého druhého domova, kterým je pro něho Kanada, a proto záleží jen na nás, jaký život si zde doma zvolíme.

I když to zní jako fráze, skutečně záleží na občanech jaký bude další vývoj naší země. Být sami slušnými a slušnost důsledně vyžadovat všude kolem sebe je první předpoklad.

RNDr. Ivan Turnovec


Jan Drábek: Po uši v postkomunismu
první vydání 2000, Euromedia Group - Knižní klub a Ikar, 224 s. (214 text, 10 fotopřílohy), ISBN 80-2420414-2

> nahoru <